Firma:
R-Bud Materiały Budowlane
21-013 Turowola /k Łęcznej

Kontakt:
tel. 537 363 777
email: kontakt@r-bud.pl

R-Bud, to kompleksowa budowa domów i szeroki wybór materiałów budowlanych od fundamentów aż po dachy. Atrakcyjne ceny i szybki czas realizacji zamówień na terenie woj. lubelskiego.

 

Wybuduj dom z naszą firmą budowlaną!

Kupisz u nas m.in materiały firm

Bolix - chemia budowlana Lewtak - producent prefabrykatów betonowych isover logo
Bramy Segmentowe
Szukasz najlepszej jakości bram segmentowych? Odwiedź naszą drugą stronę i sprawdź jakie bramy posiadamy w ofercie.
Bramy garażowe Ostium - producent bram garażowych segmentowych

Czym jest więźba dachowa?

Czym jest więźba dachowa? To zwieńczenie całej budowy, a jednocześnie najważniejszy element dachu. To właśnie na niej opiera się cała konstrukcja – pokrycie dachu oraz izolacje. Więźba dachowa to również największy wydatek podczas wznoszenia dachu.

Więźba dachowa jest to drewniana konstrukcja nośna, składająca się z belek, zwanych krokwiami, te z kolei podparte mogą być poziomymi belkami, które w zależności od rodzaju konstrukcji nazywane są jętkami lub płatwiami. Więźba dachowa spełnia bardzo ważne funkcje – jest szkieletem całego dachu, przenosi obciążenia z pokrycia dachowego, jest podstawą oraz chroni dom przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak silny wiatr, opady śniegu, czy deszczu.

Więźba dachowa – jakie drewno wybrać?

Jakie drewno wybrać wznosząc dach? Na więźbę dachową najlepsze będzie drewno z drzew iglastych – sosny i świerku, rzadziej modrzewia i jodły. Praktycznie nie wykonuje się konstrukcji z drewna drzew liściastych ponieważ jest mało wytrzymałe, nietrwałe bądź zbyt drogie i trudne w obróbce.

więźba dachowa

więźba dachowa, to fundament pod dach fot. pixabay.com CC0

Skupmy się więc na drzewach iglastych. Sosna ma więcej sęków niż świerk, jest łatwiejsza w impregnowaniu oraz bardziej trwała od świerku. Natomiast modrzew ciężko jest znaleźć w cenie zbliżonej do świerku i sosny, przeważnie jest sporo droższy. Za ceną idzie jednak jego jakość – jest trwały oraz ma dużą odporność na szkodniki, czy grzyby. Jodła to gatunek, którego możemy nie znaleźć już w tartakach, chyba, że na terenach górskich, gdzie nadal jest popularna.

Niestety ciężko odróżnić ją od świerku i może zdarzyć się, że zamiast świerku w tartaku dostaniemy właśnie jodłę. Nie jest to dobra opcja ponieważ jest znacznie mniej trwała od świerku i zawiera dużo żywicy, przez co trudno jest ją zaimpregnować. Zatem, jakie drewno wybrać do więźby dachowej? Niezależnie od tego jaki rodzaj drewna wybierzemy – jedno jest najważniejsze, jego wilgotność. Drewno wysuszone ma o ponad 50% większą wytrzymałość, niż drewno wilgotne. Optymalna wilgotność drewna to nie więcej niż 15%. Przeważnie jest to od 7 do 13%.

Ile kosztuje więźba dachowa?

To, ile kosztuje więźba dachowa zależy od wielu czynników. Przewidywalny koszt więźby dachowej możemy wyliczyć już na etapie wyboru projektu. W zależności od wielkości powierzchni dachu, jego skomplikowania i rodzaju możemy wyliczyć nie tylko koszt materiału, ale również robocizny. Gołym okiem widać zatem, że prosty dach dwuspadowy będzie tańszy w budowie niż bardziej skomplikowany dach wielospadowy. Przechodząc do konkretów koszt więźby płatwiowo – kleszczowej w domu z dachem dwuspadowym to w zależności od regionu od 45 do 85zł/m2. Natomiast w domu z dachem czterospadowym wyjdzie około 110zł/m2.

zobacz również: